Historia domu modelowego cz. 1
2022-12-11

Historia DOMU MODELOWEGO

Historia projektu ma swój początek już w okresie moich studiów, kiedy podczas pisania pracy inżynierskiej natknąłem się na definicję domu dostępnego. Mówiła ona o budynku prostym, starannie zaprojektowanym, o dobrym układzie funkcjonalnym i przede wszystkim relatywnie tanim. Przeróżne konkursy, publikacje, modelowe osiedla itd., które prezentowały wyczyny architektów na ten temat, zainspirowały mnie do własnej ideologii domu modelowego. Praktyka zawodowa, praca nad budynkami tworzyły w mojej głowie obraz wytycznych, schematów wyznaczających drogę.

Jak przełamać natomiast tradycyjną, zakorzenioną wizję polskiego domu marzeń? Same argumenty nie wystarczą, kluczowy staje się aspekt włączenia ludzi, potencjalnych inwestorów, w proces tworzenia, zrozumienia ekonomicznego podejścia do budowy domu.

Na pewnym forum/serwisie natknąłem się na człowieka, który upowszechniał wiedzę budowlaną w bardzo przystępny sposób. Omawiał przeróżne zagadnienia, systemy ogrzewania, typy technologii budowania, kwestie jaki projekt wybrać itd. Spotykało się to z dużym zainteresowaniem przyszłych inwestorów, głównie dlatego, że było to doradztwo zupełnie niezależne, bez lokowania produktów, reklam. Trudno bowiem znaleźć rzetelną wiedzę niezmanipulowaną przez pryzmat interesu.

Z wielką ciekawością śledziłem artykuły wydawane cyklicznie na forum, komentarze użytkowników wzbogacające tematy o ich własne doświadczenia. Przewijały się zagadnienia domu prostego, zwartego, ekonomicznego od strony budowy i użytkowania. Wiele tematów analizowanych było w postaci punktów wad i zalet, wyznaczając pewne tendencje. Była to ogromna wiedza, która domykała strukturę domu dostępnego.

Czy to nie był czas, aby zmierzyć się z tematem domu modelowego?

Odezwałem się do doradcy z forum. Pierwsza reakcja sugerowała z jego strony odmowę i ogólne niezrozumienie mojego zapału. Jak można zrobić dom dla ludzi, który sprosta indywidualnym oczekiwaniom – np. odpowiedni metraż, ilość pomieszczeń, kwestia garażu, podpiwniczenia itd.?

Po kilku dniach dostałem jednak odpowiedź, że pomysł jest ciekawy, nawet ze względu ideologii, swoistego przykładu domu ekonomicznego. Brakowało bowiem takiego przedsięwzięcia na forum, możliwości zrzeszenia branżystów, ale także poznania opinii ludzi, przyszłych inwestorów, których komentarze w dużym stopniu nadały ostateczny układ budynku. Słowa bowiem zawarte w: wadach, zaletach, wytycznych, schematach, uwagach, zobrazowane zostały w postaci projektu, konkretnych rzutów, wizualizacji.

Zobacz pozostałe wpisy:

Share:

Leave A Comment

Morbi et sagittis dui, sed fermentum ante. Pellentesque molestie sit amet dolor vel euismod.